Ostropest

Czym jest ostropest?

Ostropest plamisty to roślina podobna do ostu pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego. Jest to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. W Polsce ostropest można spotkać w uprawie, niekiedy też można się natknąć na jegozdziczałe formy.

Właściwości lecznicze ostropestu

Ta niepozorna roślina swoją popularność zawdzięcza właściwościom leczniczym. Owoce Ostropestu zawierają do 2-3% sylimaryny, która jest doskonałym przeciwutleniaczem. Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje owoce ostropestu do produkcji leku o nazwie: Sylimarol. W celach leczniczych i profilaktycznych stosuje się nie tylko Sylimarol, ale również odwary nalewki z ostropestu a także nasiona ( najczęściej w postaci zmielonej ) Roślina ma przede wszystkim działanie przeciwzapalne i odtruwające. Doskonale regeneruje komórki wątroby.

Na jakie schorzenia pomaga ostropest?

Bóle wątroby – aktywne składniki ostropestu mają działanie lecznicze i przeciwbólowe. Przynoszą długotrwałą ulgę we wszelkiego rodzaju bólach wątroby.

Marskość wątroby – składniki aktywne rośliny skutecznie hamują proces marskości wątroby. Wspomagają syntezę białek oraz mają silne działanie regenerujące chore komórki, które nie zostały zastąpione tkanką łączną.

Kolka żółciowa i kamica – każdy kto na to cierpiał wie jakie dolegliwości bólowe mogą te schorzenia sprawić. Żółciopędne, przeciwzapalne i rozkurczające działanie składników ostropestu przynosi ulgę. Skutecznie zapobiega kolce.

Wzdęcia i wodobrzusze – Dzięki cofnięciu się stanów zapalnych z wątroby i nerek, płyn, który się gromadzi w jamie otrzewnej jest szybko wydalany z organizmu. W efekcie tych działań obwód brzucha znacznie się zmniejsza.

Odtruwanie – poprawa pracy wątroby znakomicie wpływa na proces odtruwania organizmu. Wszelkie toksyny są sprawnie wydalane. Dzięki temu następuje nie tylko ogólna poprawa stanu zdrowia, ale również powraca dobre samopoczucie.

Be the first to comment on "Ostropest"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*