Ostropest

Czym jest ostropest?

Ostropest plamisty to roślina podobna do ostu pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego. Jest to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. W Polsce ostropest można spotkać w uprawie, niekiedy też można się natknąć na jegozdziczałe formy.

Właściwości lecznicze ostropestu

Ta niepozorna roślina swoją popularność zawdzięcza właściwościom leczniczym. Owoce Ostropestu zawierają do 2-3% sylimaryny, która jest doskonałym przeciwutleniaczem. Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje owoce ostropestu do produkcji leku o nazwie: Sylimarol. W celach leczniczych i profilaktycznych stosuje się nie tylko Sylimarol, ale również odwary nalewki z ostropestu a także nasiona ( najczęściej w postaci zmielonej ) Roślina ma przede wszystkim działanie przeciwzapalne i odtruwające. Doskonale regeneruje komórki wątroby.

Na jakie schorzenia pomaga ostropest?

Bóle wątroby – aktywne składniki ostropestu mają działanie lecznicze i przeciwbólowe. Przynoszą długotrwałą ulgę we wszelkiego rodzaju bólach wątroby.

Marskość wątroby – składniki aktywne rośliny skutecznie hamują proces marskości wątroby. Wspomagają syntezę białek oraz mają silne działanie regenerujące chore komórki, które nie zostały zastąpione tkanką łączną.

Kolka żółciowa i kamica – każdy kto na to cierpiał wie jakie dolegliwości bólowe mogą te schorzenia sprawić. Żółciopędne, przeciwzapalne i rozkurczające działanie składników ostropestu przynosi ulgę. Skutecznie zapobiega kolce.

Wzdęcia i wodobrzusze – Dzięki cofnięciu się stanów zapalnych z wątroby i nerek, płyn, który się gromadzi w jamie otrzewnej jest szybko wydalany z organizmu. W efekcie tych działań obwód brzucha znacznie się zmniejsza.

Odtruwanie – poprawa pracy wątroby znakomicie wpływa na proces odtruwania organizmu. Wszelkie toksyny są sprawnie wydalane. Dzięki temu następuje nie tylko ogólna poprawa stanu zdrowia, ale również powraca dobre samopoczucie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *